שימוש מערכת מיקוד מבט באלי"ע

מערכת מיקוד מבט הינה מערכת המאפשרת לשלוט בהפעלת מחשב וביישומיו באמצעות מיקוד המבט של המשתמש והעברתו על פני מסך המחשב.
על מנת לקלוט את מיקוד המבט, מותקנת מצלמה מתחת למסך המחשב הקולטת את עיני המשתמש ומפענחת את מיקום התמקדות המבט על פני המסך. יש לכייל את המבט של המשתמש בהתחלה על מנת לוודא שהמצלמה אכן קולטת את עיני המשתמש.

מערכת מיקוד מבט מאפשרת לאנשים המוגבלים ביכולותם המוטוריות, להשתמש ביישומי המחשב השונים החל מכתיבת קובץ word באמצעות מקלדת וירטואלית ועד לגלישה באינטרנט וביצוע שיחות Watt'sApp ומשחק.
אחת המטרות העיקריות שלנו באלי"ע הינה מתן אפשרות לכל ילד להביע את עצמו, ליצירת תקשורת בבקשות, הצהרת הצהרות, תיאור חוויות ועוד, בכל דרך המתאימה לו. לחלק מהילדים באלי"ע ישנה מוגבלות מוטורית קשה בנוסף ללקות הראייה שלהם. מוגבלות זו מונעת מהם שימוש באייפד או בלוח תקשורת על מנת להביע את רצונם, על כן, מערכת מיקוד המבט מהווה פתרון אידיאלי. באמצעות מערכת מיקוד המבט, ותוכנה ייעודית להכנת לוחות תקשורת, הילד יכול לבצע מספר רב של פעולות תקשורתיות. הוא יכול לקרוא למבוגר שיגיע אליו. הוא יכול לבקש עוד ממשהו, לומר שאינו רוצה יותר, הוא יכול לספר בבית מה עשה בגן באותו היום ולהפך וכו..
קלינאיות התקשורת בגן מלמדות את הילד להתייחס לסמלים השונים, להבין את משמעותם ולהתמקד על הסמל המתאים לצורך שלהם באותו הרגע. הצוות החינוכי מתרגל את השימוש במערכת מיקוד המבט לאורך כל היום כך שמתקיים תהליך למידה וניכר שיפור והבנה של תהליך סיבה ותוצאה, נוצרת חווית הנאה והצלחה. דגש חשוב נוסף הקיים במערכת הוא האפשרות לתרגול ושיפור מיומנויות ראייה וללימוד  אסטרטגיות שימוש בכל שדות הראייה בדרך חווייתית, חדשנית ומגוונת. מערך המשחקים מאפשר התאמה לרמת הילד ועליה הדרגתית ברמת הדרישה לפי יכולותיו. ניתן לבצע ניתוח אובייקטיבי של איכות מיקוד המבט ושדות הראייה בהם משתמש הילד אפשר מאפשר לצוות להתרשם בזמן אמת מתפקוד הילד ולהתאים את הטיפול ליכולות האובייקטיביות של הילד.
נכון ליולי 2019 נמצאת המערכת בשימוש ילדים בסניפי ירושלים, פתח תקווה ובאר שבע.
לתרומה עבור הפעילות לחצו כאן

דילוג לתוכן