פיזיותרפיה

הצורך שלנו בתנועה הוא מולד, כמו הצורך במזון ובאהבה. לראייה מרכיב מרכזי ומכריע במוטיבציה לנוע: תינוק מרים את ראשו כדי לראות את פניה של אמו, הוא מושיט יד לצעצוע, ובהמשך הוא זוחל ובודק את סביבתו הקרובה, שכן הוא רוצה להגיע לדברים שהוא רואה.

הפעוט העיוור או לקוי הראייה זקוק לתיווך, תמיכה והדרכה, כדי לרכוש את אבני הדרך המוטוריות תואמות הגיל. ללא התיווך המתאים בזמן הנכון – תיתכן פסיביות, רתיעה מתנועה, ירידה בכושר הגופני ועיכוב התפתחותי בתחומים נוספים. על הילד לקוי הראייה לגבש לעצמו דימוי גוף, להכיר את המרחב האישי של גופו, ובהמשך להכיר את מרחב הסביבה הטבעית שבה הוא גדל.

פיזיותרפיה לילדים באלי"ע היא מרכיב במערך הטיפול הכולל בילד לקוי הראייה. באמצעות הטיפול בפיזיותרפיה הילד לומד לשלוט בגופו: איך לווסת את כוח השרירים שלו ואיך להשתמש בו, כיצד להגיע לתנועה אפקטיבית ויעילה, כיצד להשתמש ברצף התנועות בפונקציונליות, ולהרחיב ולגוון את אוסף התנועות שלו.

מטרתו של טיפול פיזיותרפי לילד באלי"ע היא להקנות לילד יכולת להשתלב באופן פעיל ומשמעותי באורח החיים היום-יומי השוטף של משפחתו, ובקהילה שבה הוא חי. באמצעות טיפול פיזיותרפיה באלי"ע הילד לומד לגייס את שמיעתו, את חוש המישוש ואת שרידי הראייה שלו, כדי שיוכל לשלוט בתנועותיו, ליהנות מן התנועה וללמוד אסטרטגיות מוטוריות להשגת מיומנות גבוהות ומורכבות כמו ריצה, דילוג וקפיצה. המטרות המוצבות בפני כל ילד מותאמות לגילו וליכולותיו המוטוריות.
לתרומה עבור הפעילות לחצו כאן

דילוג לתוכן