קולובומה

נכתב ע"י: פרופ' קנט קזלו , מנהל מקצועי של עמותת אלי"ע, אופטומטריסט התפתחותי.
רקע
בשבוע הרביעי של ההיריון העיניים מתחילות להתפתח בשלבים. בשלב הראשון, סיבים ממוח העובר נמשכים קדימה בכדי ליצור את מה שעתיד להיות גלגל העין. צורה זו מזכירה בצורתה כוס, שעם הזמן ועד תחילת השליש האחרון, תיסגר.
    

בתמונה למעלה ניתן לראות כיצד נוצר גלגל העין: ה"כוס" נסגרת מלמעלה עד למטה. במידה ואין סגירה מלאה, נוצר מצב של רקמה חסרה הנקראת קולובומה. חוסר ברקמה, קולובומה יכול להיות במספר רקמות של העין- מהאזור הרקמה האחורית (רשתית) עד לאזור הרקמה הקדמית (קשתית/אישון).
בתמונה הזו אנו רואים רשתית תקינה:

ניתן להבחין בעיגול בהיר שממרכזו יוצא כלי דם (עצב הראייה) ומסביב רקע כתום שזו הרשתית. האזור הקטן הכהה יותר הוא האזור של הראייה המרכזית. כל היתר, ראייה היקפית.
בתמונה הבאה אנו רואים רשתית עם קולובומה -האזור הלבן, כמו ברוב המקרים זה האזור עם הרקמה החסרה, נמצאת למטה- איפה שהייתה צריכה להתרחש הסגירה.
במידה והקולובומה נמצאת בחלק האחורי של העין-הרשתית, לא נוכל להבחין בה במבט על העין. לעומת זאת במידה והקולובומה נמצאת בחלק הקדמי של העין-הקשתית (החלק הצבעוני) נוכל להבין בה במבט על העין. הקולובומה יכולה להופיע בעין אחת או בשתי העניים.

קולובומה בעין אחת                                                            קולובומה בשתי עניים

השפעת קולובומה על הראייה:

  1. במידה ויש קולובומה של הקשתית, תיתכן ראייה טובה, אך תהיה רגישות יתר לאור וסינוור.. הסיבה לכך היא, שהצמצם  של העין (האישון- פתח עגול בקשתית) לא שלם ולכן יותר מדי אור נכנס לעין.
  2. אם יש קולובומה גם או רק ברשתית, יתכנו השפעות משמעותיות יותר על הראייה תלוי באזור הפגיעה. במידה שהאזור החסר נמצא ברשתית ההיקפית כמעט ולא תהיה השפעה על הראייה. אם החסר מגיע לאזור הרשתית האחראי על הראייה המרכזית (מקולה ופוביה)סביר כי תהיה פגיעה בראיה מרכזית  וקושי בראיית צבעים. אם האזור החסר גם כולל את עצב הראייה תהיה השפעה גם על ראייה מרכזית וגם היקפית.

טיפול
אין טיפול רפואי לקולובומה של הרשתית ויש רק מספר אופציות להתמודד עם קולובומה של הקשתית. אם הבעיה היא בחסר רקמה בקשתית קיימת אפשרות של עדשה מגע בעלת קשתית מודפסת כך שגם חל שיפור בראייה וגם שיפור המראה העין והורדת הסנוור. אופציה טיפולית נוספת היא ניתוח השתלת קשתית מלאכותית, ניתוח זה נחשב עדיין ניסיוני.
הטיפול בילד:
אופן העבודה יותאם לפי הפגיעה בעין.
דוגמאות: קושי בשדה ראייה (ראייה היקפית)- לעורר מודעות לשדה ראייה החסר. להציג דברים בשדה ראייה קיים ולעזור לילד לפתח שיטות חיפוש ואוריינטציה יעילות.
אם הנזק הוא בראייה המרכזית אז יש צורך לעבוד עם חומרים בגדלים מתאימים, מרחקים נכונים ובעלי קונטרסט גבוה. בנוסף רצוי לא להדגיש אבחנת צבעים למרות שניתן לנסות לעבוד על מיון חפצים לפי צבע- אם יש הבדל גדול בין הצבעים והצבעים חזקים.

דילוג לתוכן