סטיות תשבורתיות

אקומודציה של העדשה
אקומודציה – מיקוד עדשת העין ע"י שינוי בקמירות העדשה כתוצאה מכיווץ שרירים המקיפים אותה. אקומודציה של עדשת העין מאפשרת לאדם לראות חד כשהוא מביט אל מרחקים שונים. כשאנו מסתכלים על אובייקט רחוק, מיקוד הקרניים בדרכן לרשתית נעשה ברובו בקרנית, ולכן העדשה יכולה להיות שטוחה יחסית. אך כאשר אנו מסתכלים על אובייקט קרוב, יש צורך בשבירה נוספת ומיקוד על ידי העדשה.

סטייה תשבורתית הינו מונח מקצועי המתאר את הליקוי במיקוד קרני האור המגיעות אל הרשתית.
תפקיד המערכת האופטית בעין (קרנית ועדשה) להפיק תמונה ויזואלית המוקרנת בחלקה האחורי של העין על הרשתית. כאשר אין תאום בין הכוח האופטי והמרחק לרשתית, לא נוצרת תמונה ברורה ויש סטייה תשבורתית. אם כוח האופטי (קרנית ועדשה) חזק מדי יש קוצר ראייה, אם חלש מדי יש רוחק ראייה ואם יש כוח אסימטרי יש אסטיגמציה.

 

יצירת דמות ברורה על הרשתית הינה השלב הראשון במסלול הראייה, על מנת לקבל ראייה תקינה נדרשים לפעול באופן תקין גם הקולטנים, המסלול העצבי והעברת המידע למוח ומסלולים במוח, זאת בכדי לפענח את המסר שמגיע לכדי ראייה.

המונח "לקות ראייה" מתאר מצב בו לא ניתן לשפר את הראייה למצב אופטימלי על ידי משקפיים. במקרים אלו, יתכן שיש ליקויים ברקמות של העין או מבנה מוחי שמגביל את הראייה. לפעמים הצורך במשקפיים הוא חלק מהליקוי ולעיתים גם איחור באבחנת הצורך למשקפיים יכולה לגרום ללקות בהתפתחות הראייה ומסלולי הראייה במוח.

רוחק ראייה Hyperopia
כאשר קרני האור יוצאות מנקודה קרובה, הן אינן מתרכזות על הרשתית אלא מאחוריה, כך שהאדם אינו יכול לראות בבירור עצמים קרובים.
עצמים רחוקים נראים יחסית בבירור.
רוחק ראייה עשוי להיגרם על ידי גלגל עין קצר, או בשל אי קמירותה של הקרנית או עקב צורת עדשה לקויה. לרוב זהו ליקוי מלידה.

קוצר ראייה  Myopia

מצב של ליקוי בשבירת קרני האור הנגרם מחוסר היכולת של העדשה לרכז את האור על רשתית העין.
קוצר ראייה מתבטא במיקוד העצם הנצפה לפני הרשתית. לפיכך עצמים קרובים נראים בבירור, בעוד שעצמים רחוקים נראים מטושטשים.

אסטיגמציה  (Astigmatism)
הכוח של העין שלנו אמור להיות סימטרי.
באסטיגמציה נוצא מצב בו יש לעין שתי כוחות במישורים שונים.
מתקנים את זה על ידי תיקון בעל שתי כוחות במישורים שונים (צילינדר) ואז יש מרשם למשקפיים יותר מורכב, כגון: +1.00-2.00X180

בדרך כלל, סטייה בתשבורת בלבד לא תגרום ללקות ראייה משמעותית כי ניתן ל"תקן" את הסטייה בעזרת משקפיים. לפעמים, איחור באבחנה יכול לגרום ללקות ראייה משמעותית ואז יש צורך גם במשקפיים וגם לעבודה וטיפול שיקומי.
אצל ילדים עם לקויות ראייה , הצורך למשקפיים יכול להוסיף עוד דרגת קושי בתפקוד הוויזואלי בשל סיבות שונות

לדוגמא:

1.  תינוק אחרי ניתוח קטרקט.
בניתוח, הורידו את העדשה של העין (עדשה עכורה=קטרקט) שיש לה כוח אופטי של כ 20 דיופטר.

לכן חסר לעין כוח רב ויש צורך למשקפי פלוס מאד גבוהים. הראייה דרך משקפיים כאלו היא פחות טבעית ומעוותת עם צמצום של שדה ראייה והגדלה. בעיות אלו לא קיימות בתיקון של עדשה מגע לכן לרוב עדיף עדשות מגע על משקפיים.  אם הקטרקט היה רק בעין אחת חייבים עדשת מגע כדי לאפשר שילוב בין שתי עיינים בו זמני.

במקרה כזה למרות הטיפול הרפואי ואופטומטרי (ניתוח+ עדשות מגע) עדיין נותרת לקות ראייה בשל הנזק להתפתחות הראייה הנגרמת על ידי הקטרקט לפני הסרתו. כאן נכנסת לתמונה עמותת אלי"ע והטיפול השיקומי לשימור ופיתוח הראייה. הוספת גרייה אינטנסיבית גם וויזואלית וגם רב חושית על מנת לפתח ראייה תקינה במישור המוחי.

2. לבקנות

לבקנות בדרך כלל גורמת ללקות ראייה. ברוב המקרים יש אסטיגמציה משמעותית וגם ריצוד של העיניים (ניסטגמוס). בכל המקרים יש רגישות יתר לאור. הצורך במשקפיים קיים ומתן משקפיים בדרך כלל עוזר, אבל אין זה פותר את הבעיה. התאמות נד
רשות בסביבה, כגון, תאורה נכונה, שימוש בניגודיות (קונטרסט) מתאימה וגודל נכון של צורות ואותיותנדרש לטובת שיפור יכולות הראייה. כמו כן  יש צורך להעשרה וויזואלית וגרייה רב חושית כדי לאפשר התפתחות תקינה של הפעוט והילד.

דילוג לתוכן