משחקים מומלצים לפעוטות עם לקויות ראייה

עמותת אלי"ע רואה חשיבות רבה בעידוד הילדים לעצמאות ובהקניית ביטחון ותחושת מסוגלות, אשר יאפשרו לילדים יכולת התמודדות טובה יותר בעתיד ובבגרותם. על כן, התערבות טיפולית והדרכה מהשנה הראשונה לחייו של הילד עם לקות הראייה או העיוורון, הן קריטיות ובעלות ערך רב.

התאמת סביבת החיים והמרחב החינוכי והטיפולי חיונית לקידום ילדים עם לקות ראייה או עיוורון. אנו מעודדים את הילדים לחקירה, לסקרנות ולהשתתפות בחיי היום-יום, וכך למעשה אנו מאפשרים לו להתפתח ולרכוש מיומנויות ויכולות חדשות. עם הזמן הפעוט גדל ומתפתח, ובהתאם מתפתחים ומשתנים הצרכים והיכולות שלו. לכן, בכל פעם נתאים את צורכי המשחק והפעילות של הפעוט לשלב ההתפתחותי שבו הוא נמצא.

עמותת אלי"ע בשיתוף עם מרכז שיקום מגדל-אור כתבו מאמר המציג המלצות למשחקים מותאמים לתינוקות ולילדים עם לקות ראייה או עיוורון. המאמר מפרט את הצרכים שעליהם עונים המשחקים, מסביר את תרומתם להתפתחות הילד, וכן מתאר כיצד ההורים יכולים לעזור לילדיהם להפיק את מירב ההנאה והלימוד מהמשחקים.

 

למאמר המלא ולהמלצות למשחקים נוספים הורידו את הקובץ משחקים מומלצים לפעוטות עם לקויות ראייה

פאזלים ומשחקי התאמת צורות הם דוגמה למשחקים שניתן להתאים לילדים בעלי לקות ראייה או עיוורון. חשוב לבחור פאזל מותאם מבחינת צבע, גודל, קווי מתאר מודגשים של הצורה ונוחות ההחזקה בידית המצורפת.

הצורות השונות מפוזרות בשטח גדול, דבר הדורש מהפעוט לבצע סריקה בשטח גדול יותר.

דילוג לתוכן