ספרייה

לשבת על הספה ולקרוא ספר יחד עם הילדים, זו חוויה רגילה ויום-יומית עבור רובנו. לא בשביל ילדי אלי"ע ובני משפחותיהם. ילדים עם לקות ראייה או עם עיוורון מתקשים, ולפעמים פשוט לא יכולים ליהנות מספר באותו האופן שילדים רואים יכולים לעשות זאת.

אנחנו עושים כל שניתן כדי לאפשר לילדי אלי"ע חוויית ילדות שלמה, בדיוק כמו לכל ילד אחר בן גילם. לכן, פתחנו עבורם ספרייה מונגשת, כרגע בסניף ירושלים בלבד, המותאמת בדיוק עבורם. בספרייה מצויים ספרי ילדים שכולנו מכירים ואוהבים: האריה שאהב תות, מעשה בחמישה בלונים, תירס חם, כספיון ועוד ועוד, וההבדל הוא שהספרים הללו מונגשים. כלומר, הספרים כתובים בכתב ברייל נוסף על הכתב הרגיל, כדי שגם ההורה וגם הילד יוכלו לקרוא ביחד. בספר משולבים אביזרי תלת-ממד כדי להמחיש לילד את נושא הספר והעלילה, ולכל עמוד בספר ישנה המחשה טקטילית. כל זאת כדי לאפשר לילדים חוויית קריאה שלמה ככל האפשר.

הסיפור על כספיון, לדוגמה, מתאר את הרפתקאותיו של דג קטן ששמו כספיון. רוב הילדים יודעים איך נראה דג, הם ראו דגים באקווריום, בטלוויזיה או אולי אפילו בים, ועבורם – הסיפור הוא על אותו דג ספציפי שנקרא כספיון. עבור ילדים עם לקות ראייה, צריך להתחיל צעד אחד קודם: איך נראה דג? ההמחשה תהיה בדמות דג במרקם חלקלק, בצורתו האופיינית של הדג. הדג המומחש יהיה בסביבה המדמה מים, וכל זאת כדי לשאוב את הילד לתוך הסיפור, לתוך עולמו של כספיון. באותו האופן יומחשו הדברים שעוברים עליו; כך לדוגמה, בפגישה עם הכריש, ההמחשה תתמקד בשיניים הגדולות והחדות שלו, ותדגים את גודלו ביחס לזה של הדגיג הקטן.

הספרייה המונגשת מאפשרת, נוסף על חוויית הקריאה עצמה, גם פיתוח אוריינות והכנה לקריאה בכתב ברייל. יש לכך השפעה ישירה גם על ההתפתחות הקוגניטיבית של הילדים ועל הכישורים הלשוניים שלהם. כפי שציינו בעמודים אחרים באתר, ילדים עם עיוורון או לקות ראייה עלולים לצבור עיכובים התפתחותיים הנובעים ממצבם הראייתי, וזוהי סיבה נוספת עבורנו לאפשר לילדי אלי"ע את היתרון שבקיומה של ספרייה המותאמת במיוחד עבורם.

לתרומה עבור הפעילות לחצו כאן

דילוג לתוכן