משחקייה

אחר הצהריים, ההורים יורדים עם הילדים לגינה השכונתית, הילדים מתרוצצים, עולים על המתקנים ונהנים לשחק אחד עם השני. עבור ילד שאינו רואה זו אינה הסביבה הבטוחה ביותר. הילד עשוי להיפגע מהנדנדה שהוא אינו רואה, ליפול לתוך ארגז החול המונמך – הסביבה שכל כך טבעית ומוגנת עבור ילדים אחרים, אינה בטוחה עבורו.
בסניף ירושלים, פעם בשבוע, מתקיימת משחקייה, כזו שמותאמת בדיוק לצרכים של ילדי אלי"ע. כצעד ראשון זו סביבה שהילד מכיר היטב ומתנייד בה בקלות ובביטחון, זה הגן שלו, הטריטוריה שלו. כל המתקנים והצעצועים מותאמים לילדים עם עיוורון או עם לקות ראייה.

אל טריטוריה זו של ילדי אלי"ע אנחנו מזמינים אחר הצהריים את המשפחות, האחים וההורים. פה הילד הוא בעמדת הכוח, הוא מראה למשפחה את המשחקים המיוחדים את סביבות המשחק השונות. הפעילות היא פעילות מודרכת והיא נערכת בשיתוף עם צוות אלי"ע, עם העובדת הסוציאלית ועם צוות מקצועות הבריאות.
הפעילות מתרחשת בשלוש סביבות עבודה: בחדר החושך, בסנוזלן ופעילות חופשית ויצירתית בגן. הסביבות הטיפוליות המותאמות, חדר החושך והסנוזלן, קוסמות ומהנות גם לאחים ולמשפחות – עבורם אלה סביבות מיוחדות ואחרות.
אנחנו מבקשים מהמשפחות להירשם לפעילות מראש, כך אנחנו יכולים להתאים פעילות חווייתית שמותאמת בדיוק לצרכי הילד ולצרכיהם כמשפחה.
באווירת המשחק המהנה של שעות אחר הצהריים, אנחנו יכולים להראות להורים ולהדריך אותם  כיצד אפשר לשחק ולהתאים משחקים בבית לצרכים של ילדי אלי"ע. האווירה המיוחדת של המשחקייה מדגישה את היכולות של הילד, ומאפשרת לו להוביל משחק בסביבה הטבעית והבטוחה שלו.
בנוסף, השילוב של מספר משפחות באותו זמן מאפשר ליצור חברויות וקשרים בין המשפחות. לפעמים, המשחק בין ילדים רואים, שאינם מבינים את הקשיים עימם מתמודדים ילדים שאינם רואים, לילדי אלי"ע, עשוי להיות מאתגר. לכן, כינון יחסי חברות בין המשפחות שיאפשרו משחקים משותפים מחוץ לשעות הלימודים, יכול להועיל לילדי אלי"ע.
כל כך הרבה יתרונות, כל כך הרבה כיף – למה אתם מחכים? לכו לשחק…..
לתרומה עבור הפעילות לחצו כאן

דילוג לתוכן