חג פורים

נכתב על ידי גנית שקד, עוסי"ת אלי"ע סניף רחובות
פורים הינו  חג מרגש, בעיקר לילדים הם יכולים להיות מי שהם רוצים, להתחפש, להתאפר ואפילו לעשות יותר רעש מהרגיל.
יחד עם זאת, עבור לא מעט ילדים, חלק ממנהגי החג יכולים להיות, לא נוחים, מבהילים, מרתיעים ואף מפחידים.

עבור ילדים עם לקות ראייה, חג פורים עשוי להיות מאתגר במיוחד שכן ביום החג ישנם שינויים רבים במציאות המוכרת, הצפה של צבעים, גירויים, קולות ומרקמים.
ריכזנו עבורכם כמה המלצות שיסייעו להפוך את החג הזה לנעים יותר עבור ילדכם וכמובן גם עבורכם ההורים.
בחירת תחפושת
חשוב שתשתפו את הילד בתהליך בחירת התחפושת על מנת שיבחר דמות מעולמו אשר הוא מכיר או מתחבר אליה. זו גם הזדמנות מצוינת לדבר עם הילד על בחירתו ולשמוע מחשבות מעולמו הפנימי: הייתי רוצה להיות…  גבוה, גדול, חזק כמו סופרמן, מהיר כמו ברדלס. הלוואי שהייתי יכולה לעוף בשמיים…
במידה ומדובר בפעוטות , מומלץ לבחור עבורם בתחפושת נוחה, בטיחותית ומינימליסטית. עבור ילדים, הקפידו גם כן שהתחפושת תהיה נוחה ככל האפשר וכמה שפחות מסורבלת ומגבילה את תנועת הילד. ניתן גם ללבוש בגד נעים ודק מכותנה מתחת לתחפושת וכך להימנע ממגע ישיר של התחפושת עם העור. ילדים רבים אינם מרגישים בנוח עם מסיכה או איפור על הפנים. כדאי שלא להתעקש עמם על כך ולזכור שגם תחפושת חלקית היא עדיין תחפושת.
הכנה לקראת יום החג בגן
מומלץ ללבוש את התחפושת בבית מספר פעמים לפני בוקר החג על מנת להתרגל למרקם הבד וגם לתחושה של להיות מחופש. בהזדמנות זו מומלץ לעשות גם את הצילומים ולהימנע מלחץ לצלם בבוקר החג. הסבירו לילדיכם שבחג פורים ילדיי הגן והגננות יגיעו מחופשים ושהגן יהיה חגיגי ומקושט.
בוקר החג
למרות ההכנות, כשבוקר החג מגיע, ילדים רבים מסרבים ללבוש את התחפושת ומבקשים ללכת לגן בבגדיהם הרגילים. בנקודה זו אתם ההורים עלולים  לחוש אכזבה, במיוחד אם השקעתם רבות בתחפושת. חשוב שתקחו בחשבון שהאפשרות הזאת קיימת כדי שלא תופתעו ממנה. נסו להימנע מהפעלת לחץ על הילד. ככל שתלחצו יותר, כך תקטן נכונותו ללבוש את התחפושת. במידה ואינו מעוניין, הביאו את התחפושת לגן בשקית למקרה שבמהלך היום ישנה את דעתו וירצה להתחפש כשאר הילדים.
אם ילדכם נוסע לגן בהסעה, עדיף שילבש את התחפושת בגן ולא יחוש מסורבל במהלך הנסיעה.
מפגש עם ליצנים, אנשים עם מסיכות ובובות ענק
בתקופת החג, לפני ומעט אחרי, הרחובות ומקומות הבילוי יקושטו במידה ואתם פוגשים בימי החג דמויות של בובות או ליצנים אשר הילדים חוששים מהם. נסו להימנע מלהפעיל לחץ על הילדים להתקרב, להצטלם  או לגעת בהם. הסבירו להם שמדובר באיש או באישה עם תחפושת. לעיתים זה מרגיע כאשר לילד מתאפשר לראות לרגע את הפנים של האדם שמאחורי המסיכה ולהבין שזה תחפושת.
התמודדות עם רעש
חג פורים מלווה ברעשים של נפצים, קפצונים, מוסיקה חזקה ורעשנים, רעש שעשוי להבהיל את ילדיכם. תוכלו לדבר עם הילדים לפני החג ולהכין אותם לכך, להסביר שהרעש אומנם חזק אבל לא מסוכן. זכרו שילדים רגישים יותר לרעש ממבוגרים ובפרט ילדים עם לקות ראייה. גם אם לדעתכם הרעש אינו מפחיד, נסו לקבל את הפחד שלהם בהבנה. חבקו והרגיעו אותם. תוכלו גם לשאול אותם מה יכול לעזור להם להתגבר על הפחד: חיבוק, ליטוף, שיר שאוהבים, בובה שאוהבים, להשמיע רעש בעצמם, ועוד.

אל תשכחו שלפני הכל המטרה היא לשמוח ולהנות, כל ילד בדרכו ועם מידת ההתחפשות וההשתתפות שמתאימה לו השנה. ואתם ההורים זכרו שחג פורים מאפשר גם למבוגרים, לצאת לרגע ממציאות היום יום, לעוף על כנפי הדמיון, לחגוג, להשתטות ולשמוח!!
חג שמח לילדים ולהורים!

דילוג לתוכן